Umělec a jeho nástroje

Možná si říkáte, že nemáte dostatečné vybavení. Co vlastně k tvorbě grafiky potřebujete?

Když jsem jako dítě vstoupila do papírnictví, byla jsem unešena a cítila jsem se jako hladový v pekárně. Koupila bych vše. S každým novým kouskem jsem se mazlila. A čistý list papíru ve mě vyvolával tvůrčí euforii.

Na výtvarce přišla na řadu jiná emoce. Každičký nástroj už měl za sebou nějakou historii. Byl osahaný, upatlaný od barev, na konci okousaný nebo uzpůsobený ruce umělce kusem izolepy nebo náplasti. Štětce roztřepené, nevymyté, barvy pomíchané a tužky a pastelky neořezané. Někdy vás předběhl kolega a ten pravý nástroj už nebyl k mání. Takže se začínalo hledáním, zkoušením a úpravou dostupných nástrojů. Naučilo mě to poradit si i s tím. Což bylo v době socialismu k nezaplacení. Ke koupi nebylo nic. Obzvláště na malém městě.

Když jsem pak konečně vzala nástroj do ruky, měla jsem pocit, že na mě přechází část talentu a umění předchozího uživatele. Takže to pak šlo samo. S každou novou výtvarnou technikou, kterou jsem se naučila, jsem byla bohatší. O zkušenosti, o možnosti, o touhu. Jak se říká: s jídlem roste chuť.

Grafických technik je mnoho: linoryt, dřevořez, dřevoryt, suchá jehla, lept, mezzotinta, akvatinta, litografie, serigrafie a další. Každá z nich používá jiné nástroje. Jejich výčet by vám nic nepřinesl, takže to budeme muset rozebrat podrobněji v dalších článcích a kurzech věnovaných jednotlivým technikám. Budeme si povídat o papíru, rydlech, barvách, chemikáliích k leptání a lisu.

Zabrousím ve vzpomínkách ještě jednou do výtvarky. Na začátku jsem stála u plechovky plné různých nástrojů. Některé jsem viděla poprvé a vůbec jsem netušila, k čemu slouží. Vzala jsem jeden do ruky a podrobila ho důkladnému zkoumání. Představovala jsem si, jak bych ho asi použila. Bylo to jako hádanka nebo kouzelná hůlka, která promění moje sny v realitu. Nechte i vy proměnit své SNY na obrázek.

Jak je v konečném důsledku obrázek dokonalý není podstatné. Protože to, co je opravdu důležité, je energie a vaše osobnost, kterou do tvorby vložíte. Ta z něj bude opravdu vyzařovat. A bude ovlivňovat diváka. Takže, pojďte se mnou do toho! Přeji vám hodně štěstí, kolegové.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *