Motivace a satisfakce

V dnešním světě jsme zahlceni přísunem informací, které brání soustředění a kreativnímu myšlení. Počítačové technologie nás obírají o čas, který bychom rádi trávili jinak. Třeba manuální činností, z které by vznikl hmatatelný produkt trvalého charakteru a hodnoty. Něco, do čeho můžeme projektovat sami sebe, s čím můžeme souznít. Něco, co nastartuje proces snění, jak si ho pamatujeme z dětství. Takové malé perpetuum mobile, co nás posune za hranice všednosti.

Jak si odpočinout a přitom se naučit něco nového, neokoukaného?

Spousta odborníků nabízí sportovní vyžití a zdravý životní styl. Ano, tohle je důležité. Ale ne každému to vyhovuje. Někdo má přirozený „sicflaiš“, někdo má omezené možnosti. Karanténou, handicapem. Někoho to prostě nebaví. Někdo hledá chvilku jen pro sebe. Chce soukromí. Někdo utíká z hromadných organizovaných akcí. Necítí se dobře ve stádu. 

Co si tak vyzkoušet ruční práci? Můžete látat ponožky, žehlit nebo si zkusit vyrobit něco pěkného. Třeba malý obrázek. Že jste naposled malovali ve škole? Nevadí. Se mnou nepotřebujete talent, znalosti ani zkušenosti. Jenom chuť. 

A trošku času. Jistěže je lepší pracovat bez přerušení, ale někdy to prostě nejde. Sama jsem teď v situaci, že tak zvaně „nežiju svůj život“. Rozhodla jsem se postarat o svého rodiče. Opustila jsem svůj domov, práci, rodinu, přátele, svoje zvyky a radosti. A spadla do toho po hlavě. Věděla jsem, že to bude náročné. Ale představit si to v plné síle, jsem si neuměla.

Nezbylo vůbec nic

Z mého soukromí nezbylo vůbec nic. Z mé svobody nezbylo vůbec nic. Z mého napojení na přátele taky (popravdě to není jejich vina). Nelituji. Máma je fajn, i když už to není, co bývalo. Jsem tu pro ni ráda. Je omezena v pohybu, přesto pořád srší nápady a nesplněnými sny. A je tu pro mě. Pořád drží při mě. Všechno mi odpustí. A vydrží všechny moje nálady. A ty někdy nejsou k vydržení! 

Tahle situace je obrovský tlak na psychiku. Musím, CHCI s tím něco dělat. Abychom si to ještě spolu užily. Zkoušela jsem knížky, zahradu, vyváření. Leč: Místní knihovna je pro mě nedostatečná. Zahrada je příliš velká a zmáhá mě. Příroda je v převaze. Vařím dobře a tloustnu. Měla bych se hýbat. 

Jenže mě to táhne k malování. Nevadí, že u něj nemůžu sedět neustále. Můžu práci přerušit a zase se k ní vrátit dle momentálních možností a potřeb. U něj jsem šťastná a zapomenu, co mě trápí.

Vytvořte svou první grafiku

Moje cesta za grafikou vás naplní svobodou, pocitem štěstí a uspokojení z tvorby vlastního díla. Tak proč si nezkusit udělat svůj první LINORYT, SUCHOU JEHLU nebo třeba MONOTYP.

Umožním vám vyrobit jedinečný dárek pro někoho blízkého. Že vám bude líto ho darovat, když jste si s ním dali takovou práci? To chápu, ale v tom je grafika výborná, protože dovolí vytvořit více otisků. Přitom to bude stále jedinečný originál.

Ráda vás vezmu na tuhle cestu s sebou. Nahlédněte do mých rubrik  a článků

o mě blízkých výtvarnících,
o materiálech a nástrojích,
o zajímavých výstavách 

nebo si stáhněte můj e-BOOK Co kreslit zdarma. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *