List, základní potřeba tvůrce, hudebníka, zahradníka, cukráře, hráče, diplomata, pisatele, milence, veslaře, genealoga a hlavně stromů a rostlin vůbec.
Tentokrát mě inspirovala podzimní nálada. Seděly jsme s dcerkou na návsi a dumaly, jak dobře nafotit náš společný produkt ruKÁVek, designový držáček na horké nápoje v kelímku, termosce nebo v plechovce. Popíjely jsme si ten horký čaj, co jsme si přinesly a užívaly si barev listí. Když jsem pak doma prohlížela fotografie, naskočilo mi téma dnešního článku: LIST. Promítla jsem si, co se pod tím slovem skrývá. Můžete sledovat se mnou, kam jsem se dostala.
Listy stromů
Začala jsem u té krásy krás, u listů stromů, keřů a rostlin vůbec. Pro mě jsou listy symbolem proměnné. Těch tvarů, velikostí, barev, struktur: jsou lesklé, chlupaté, matné, zelené, žluté, červené, oranžové i bordó. Kulaté, šišaté, špičaté, úzké i baculaté, samostatně nebo ve skupinách. Tak si vyberte.
List jako nosič informace
Hned, jen co odložím hrábě, vracím se ke psaní a listu papíru. Archu, aršíku, aršíčku. Jakékoliv velikosti a kvality. Jakéhokoliv obsahu. Nejvíc mě uspokojí, když na něm najdu kvalitní verše. Ale příběhy mě osloví také. Ovšem vrcholem požitku je dopis. Vlastně psaníčko. Nejlépe provoněné, ilustrované a složené v origami, aby bylo napětí. Víc o papíru jsem napsala ve svém článku “Co papír, to osobnost” na webu, tak se nebudu opakovat.
List notový
Další variantou listu, celkem blízký, tomu předchozímu, je list notový. Vždycky jsem obdivovala čtení z listu. Já to doremifa nedokázala nikdy pojmenovat. Zpívat podle těch černých puntíků mi myslím šlo. Naštěstí to nikdo nemusel poslouchat. Je mi ovšem záhadou, jak to dělá dirigent, Jak může číst najednou tolik článků! No je to tak, ne? Ještě, že to ti muzikanti umí taky. Snad to ten dirigent nepozná, že koukají do not a ne na něj. Krásně to maskují. Asi tím, že se v tom pozorování šéfa účelově střídají. V tom střídání jsou fakt sehraní, to stojí za klobouk dolů.
Úřední list verzus list karetní
Listem můžeme mínit i dokument, politického, historického či úředního významu. A nebo! Protějšek zmíněného, hravý list karetní. Každý z listu má svoji tvář, svůj význam, svoji hodnotu. Navíc skrývá tajemství, které dokáží vyložit jen znalé kartářky. Jsou dokonale hladké nebo dokonale ohmatané, záleží na vášnivosti nebo profesionalitě hráče.
Design karet je blízko grafickému vyjádření. Pokud máte grafiku rádi, ale nikdy jste ji sami nevyzkoušeli, můžete se do toho pustit se mnou a vytvořit grafický list.
Práci grafika se blíží i činnost kovotepce, který zlato, stříbro nebo alpaku dokáže vytepat nebo vylisovat do tenoučkého plátu nebo chcete-li listu. Zlatá fólie se může použít třeba na listu ručního papíru.
Tence vylisovaný materiál ve mě evokuje i gastronomie. Správně vyválené a překládané těsto. Čím víííce lístkuje, tím je ta podzimní pochoutka lepší. S podzimními jablky a ořechy…štrůdlíček a kafíčko.
List v matematice
Ač je to k nevíře i matematici mají ke grafice blízko. Znají ještě další variaci slova list. List jako vrchol stromu větvení grafu. Malého grafického vyjádření čehokoliv. Možná ten výraz používají i genealogové při sestavování rodokmenu.
Jak známo, matematici jsou do jisté míry takoví mágové. Umí kouzlit s čísly i s plochami. Tak vymysleli další list – Möbiův. Teda s Möebiem ho vymýšlel i J.B.Listing. Tak nechápu, proč se mu říká Simoniho prstenec. Jde o úzký list papíru, který tvoří plochu, která má jen jednu stranu a jednu hranu. Že jste nic takového neviděli? Tak to se musíte kouknout na díla
Mauritse Cornelise Eschera
holadského umělce, který ač ve školních letech příliš neprospíval, dosáhl na poli výtvarném i matematickém mnoha úspěchů. Byl řezbářem, skvělým rytcem i tiskařem, dělal litografie, dřevořezy, fotografoval, konstruoval a projektoval, ale především v nás dokázal svými pracemi vyvolat iluzi. Za své dílo byl oceněn rytířským řádem Oranžsko-nasavským.
S matematickými veličinami pracoval intuitivně, ale bravurně. Nereálnou rovinu nebo objekty: Möbieův list, Penroseův trojúhelník i Neckerovu krychli ztvárnil ve svých grafikách v úžasné optické hříčky. Dokázal zkonstruovat nereálnou perspektivu a tu zakomponoval třeba do italské krajiny, která mu učarovala. Podobně zapracovával do svých rytin maorský sloh a jeho arabesky. Jeho tvorba byla ovlivněna matematikou a nereálnými rovinami a objekty. Snad vás pobaví jako mě. Užijte si to a začněte tvořit, třeba se se mnou pusťte do linorytu.
P.S. ještě mě napadl další význam slova list – plátek pily. Co napadá vás? Napište mi.
Mám bohaté zkušenosti jako výtvarnice-grafička. A ve svém eBooku vás naučím kreativně odpočívat a najít sama sebe prostřednictvím starých grafických technik.
Pár slov o mně najdete zde