Co papír, to osobnost

Co ve vás vzbuzuje čistý list papíru?

Čistotu? Naději? Příležitost? Očekávání? Touhu? Vášeň? Strach? 

Co papír, to osobnost.

Jeden je uhlazený a elegantní. Jiný drsný a zažloutlý, jako by tu byl už sto let. Jeden je násoska a po dalším se všechno sveze. Leckterý si zdobí kabát květy nebo zlatými nitkami. Některého šaty jsou zmačkány či prosvítají jako u clocharda. Jiný vypadá, jako by právě vylezl z mandlu.

A jeho poslání? Jeden je cifršpión, druhý nosí zlatou hlavičku, třetí voní romantikou, čtvrtý skrývá tajemství, pátý nenechá věci bez obalu, šestý je poslem dobrých i špatných zpráv, sedmý je nositelem hodnot, neboť je kryt státním zlatem.

A co toho unese!

Lži, vášně, sucharství, dlouhou chvíli. Neobejde se bez něj ani žádná toaleta, či nafrněný nos.

Dokáže bez skrupulí leckoho sbalit.

Ale tím nejzáslužnějším posláním je, že na sebe bere podobu jiných lidí, míst, celých krajin, snů a lidských představ. Podobu uměleckých děl. Krásy. 

V regálech výtvarných potřeb

V regálech výtvarných potřeb leží a čekají na svoji příležitost. Čekají s napětím, kdo na ně položí pero, tužku nebo štětec, či do něj vtlačí štoček.

A tady je naše příležitost. Vyberme si, který z nosičů našich ideí bude tím pravým. Který bude charakterizovat naše představy. A svěřme mu svoje dílo. Je to bratr vašeho nápadu.

Pokud budeme spolu tvořit linoryt, vybrala bych pro začátek raději hladký tenký, ale pevnější kousek. Pro otisk suché jehly je vhodnější kvalitní čtvrtka nebo ještě lépe hlubotiskový karton. Můžete použít i ruční papír.

Ale pozor! Pro následné kolorování je třeba papír, který unese smáčení, protože se může stát, že smáčením vyplavíme pojidla, která pak způsobí rozpíjení malby. Proto to nejraději předem vyzkoušejte.

Myslím, že pro začátek stačí pro linoryt kancelářský nebo kladívkový (velmi hladký, pevný) papír a pro suchou jehlu obyčejná školní čtvrtka. A když si ověříte otisk a budete spokojeni, můžete vybrat kvalitnějšího partnera.

Ještě malá douška: Pro přenos kresby budeme potřebovat ještě dva speciály-pauzovací a úhlový (kopírovací) papír. A gramáž mám udává sílu papíru.

4 názory na “Co papír, to osobnost”

  1. Pingback: Umělec a jeho nástroje - Happymoment

  2. Pingback: Od klacku k mikrotužce - Happymoment

  3. Pingback: List - Happymoment

  4. Pingback: Můj první linoryt - Happymoment

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *